І ось тут хотілося б відразу ж розділити дві речі: цінність і вартість предмета. Це далеко не те саме, і, навіть, не завжди взаємопов'язані поняття. Продовжуючи звертатися до історії, можна нагадати, що для індіанців Майя прикраса з жовтого металу навряд чи здавалися дорожчою за порохові рушниці. Хоча, до нашого випадку більше підійде інший приклад, описаний у приказці: «Сто грам, налиті вчасно, коштують набагато дорожче за номінал».
Стосовно нашої теми варто відокремити ділові подарунки від простих, товариських . Хоча б тому, що ділові презенти служать для побудови відносин, тоді як товариські та приятельські є відображенням ситуації, що вже склалася між людьми.
Тепер, повертаючись до питання цінності сувенірів, дозвольте трохи докладніше розібрати з чого, крім цінника, вона може складатися. А розуміння цього, сподіваюся, допоможе зробити наступного разу більш усвідомлений вибір презенту, який вам не соромно вручити, а комусь приємно отримати. Отже, цінність будь-якого предмета, як подарунок, складається, по-перше, з його корисності. Сюди варто віднести чисто утилітарне застосування речі (наприклад, посуд, гаманець чи візитниця) та її доречність для одержувача. Наприклад, якщо товариш – пристрасний футбольний уболівальник, то футболка улюбленого клубу чи фірмовий м'яч будуть для нього напевно чудовим подарунком, хоч і не факт, що він цим м'ячем гратиме. Але тут важливо добре знати саму людину, її інтереси, захоплення, зрештою, знати, які предмети в неї вже є. Тому що, восьма поспіль супервудка - це, напевно, не погано, але вже не дуже оригінально і навряд чи порадує товариша. А в ділових відносинах далеко не завжди люди настільки близькі, щоб добре знати один одного. І ще одне зауваження: коли йдеться про речі, що мають утилітарне значення, то головне – якість. Воно має бути чудовим, таким, щоб цією річчю людина користувалася довгі роки, згадуючи добрим словом того, хто їй її подарував. Це один аспект цінності подарунка.
А, другий полягає в тому, щоб зробити даремну річ максимально індивідуальною, підкресливши таким чином знак уваги. Тут можливі різні тонкощі і нюанси. Можна постаратися знайти предмет ручної роботи, щоб знати напевно, що другого такого ж у світі просто не може бути. Якщо даруйте якийсь екзотичний сувенір, то варто докласти зусиль, щоб це була дійсно рідкість, наприклад, африканський барабан (якщо ви вирішили вручити його) має бути дійсно з Африки та звучати, як належить. Інший, а точніше, універсальний варіант, як зробити подарунок індивідуальним – це гравіювання лазером. З її допомогою можна нанести практично будь-яке зображення майже на будь-яку поверхню. Отже, залишається тільки включити фантазію і вигадати, що можна написати і намалювати на самій речі або табличці, яка до неї прикріпиться.
Не варто забувати і про зовнішній ефект, який зробить ваш подарунок. Чим яскравішим він (ефект) буде – тим краще. Щоб одержувачеві завжди хотілося сказати: «А, ось яка штука у мене є!», або щоб його гості самі звертали увагу на ваш презент. Тобто оригінальні сувеніри мають свою додаткову цінність. Можна добиватися її ж, просто витративши більше грошей, а можна – витративши трохи себе, свого часу, роздумів, своєї уваги. І будьте певні, що це не залишиться непоміченим. Отже, можна підвищити цінність подарунка, не збільшуючи його вартості.
П. Ютяєв